VIVE Textile Recycling dostarczy 36 000 ton paliwa alternatywnego do Cementowni Ożarów

VIVE Textile Recycling zakończyło rozbudowę swojej linii produkcyjnej. Dzięki temu, do końca czerwca 2019 roku, dostarczy do Cementowni Ożarów 36 000 ton paliwa alternatywnego. Koszt inwestycji to 2,7 mln zł.

W grudniu 2015 roku VIVE Textile Recycling i Grupa CRH Ożarów S.A. podpisały trzyletni kontrakt na produkcję i dostarczenie paliwa alternatywnego dla Cementowni Ożarów. Umowa będzie obowiązywać do końca czerwca 2019 roku. Jej przedmiotem jest produkcja i dostarczanie 12 000 ton paliwa alternatywnego rocznie.

VIVE Textile Recycling jest jedyną firmą w Polsce produkującą paliwo alternatywne z tekstyliów. Jego zaletą są osiągane parametry – wysoka wartość opałowa, mała zawartość chloru oraz niska wilgotność. Oprócz wysokiej jakości paliwa, zastosowana technologia pozwala nam zaoszczędzić około 30% energii w porównaniu z innymi rozwiązaniami o zbliżonej wydajności. Ponadto, dzięki specjalnemu systemowi załadunku i transportu za jednym razem możemy zawieźć do cementowni blisko 50% więcej paliwa alternatywnego niż na tradycyjnych przyczepach z ruchomą podłogą. Natomiast dzięki linii do produkcji paliwa alternatywnego, która jest połączona z główną linią sortowniczą jesteśmy w stanie w 100% zagospodarować surowiec, który do nas trafia. – mówi Bertus Servaas, Prezes Zarządu VIVE Textile Recycling.

Prace nad budową nowej linii produkcyjnej, pozwalającej wytwarzać alternatywne paliwo, rozpoczęły się już pod koniec 2015 roku. Obecnie jest ona w pełni wydajna. Dzięki zastosowanej technologii VIVE Textile Recycling linia jest w stanie wytwarzać nawet 16 000-18 000 ton paliwa alternatywnego rocznie. Koszt inwestycji to 2,7 mln zł.

Proces wytwórczy alternatywnego paliwa

Proces przygotowania alternatywnego paliwa polega na przetworzeniu odpadowej odzieży używanej, która po przejściu przez proces sortowania nie znajduje innego zastosowania. Zanim materiał trafi do  produkcji, przechodzi on przez stanowisko kontroli jakości oraz przez detektor metali. Następnie materiał ulega rozdrobnieniu i prasowaniu. Tak przygotowany produkt jest dostarczany do Cementowni Ożarów. Za transport i logistykę odpowiada VIVE Transport. Bardzo ważnym elementem procesu produkcji jest taki dobór mieszaniny tekstyliów, aby otrzymać materiał o wymaganych parametrach. Badania jakości powadzone są zarówno podczas procesu wytwórczego, jak i w Cementowni Ożarów. Wartość opałowa alternatywnego paliwa powinna wynosić około 20 MJ/kg, przy wilgotności poniżej 5% i zawartości chloru poniżej 0,4%.

paliwa-alternatywne-schemat-produkcyjny__11-01-2017

Inwestycje Grupy VIVE

Nowa linia produkcyjna, po uruchomieniu w marcu 2016 roku Technologii Głosowego Sterowania Procesem Sortowania oraz unikalnego w skali światowej rozwiązania Fibersort, to kolejna inwestycja VIVE Grup mająca na celu realizację strategii firmy, zakładającej wdrażanie innowacyjnych technologii do procesów wytwórczych.

W naszej strategii skupiamy się na stworzeniu technologii umożliwiających stuprocentowy recycling tekstyliów. Inwestycje w działania w obszarze badawczo-rozwojowym (R&D) są jednym z głównych kierunków rozwoju naszej firmy. – podkreśla Bertus Servaas, Prezes Zarządu VIVE Textile Recycling.

Textile Upcycling  – nowy sposób recyklingu tekstyliów

Szacuje się, że w Polsce wytwarza się ok 2,5 mln ton odpadów tekstylnych rocznie, z czego połowa nadaje się do odzysku. Grupa VIVE, tworząc swoje produkty, wpisuje się w trend Textile Upcycling, czyli formę przetwarzania wtórnego odpadów tekstylnych, w wyniku której powstają produkty o wyższej wartości niż sam surowiec. Proces ten pozwala zmniejszyć ilość odpadów i materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. W ten sposób „niepotrzebnym” tekstyliom nadaje się nowe życie. I tak tekstylia, które nie odpowiadają wymaganiom klientów, zostają przerobione na czyściwo przemysłowe wykorzystywane w budownictwie czy motoryzacji. Ponadto rozwłóknione tekstylia służą do produkcji kompozytu, który jest znakomitą alternatywą dla drewna. Natomiast rozdrobnione tkaniny są przetwarzane na paliwa alternatywne, zniszczone swetry moherowe służą do produkcji dywanów w Indiach, a ścinki dżinsowe przerabiane są na okładki na książki.

Ciekawą odsłoną nurtu Textile Upcycling, którego inicjatorem jest kielecka firma, jest także wysokiej klasy, unikalna kolekcja damskich ubrań pod nazwą TRANSPLANTACJA. To pierwszy w Polsce projekt z dziedziny art recyklingu, w który zaangażował się znany projektant mody – Mariusz Przybylski.

 

Zobacz również