Artykuł Grupa VIVE na Targach Pol-Eco System 2017 pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Każdego dnia przedstawiciele Grupy VIVE prowadzili wyjątkowe prelekcje opowiadając m.in.: o nowym życiu t-shirtów, nowych trendach w transporcie i logistyce, nowych technologiach, które wykorzystujemy do recyklingu i o tym czy korporacja może mieć ludzką twarz? (może!). Do pomocy prelegentom służył gigantyczny ekran interaktywny, na którym pokazane zostały wszystkie etapy życia tekstyliów, które trafiają do VIVE Textile Recycling.
Po każdej prelekcji dla uczestników przygotowaliśmy małą eco-niespodziankę, czyli naszą modną eco-torbę zaprojektowaną przez Mariusza Przybylskiego, która oszczędza 2600 litrów wody. Torba została wykonana na potrzeby projektu ADAPTACJA. Podczas trzech dni targowych na naszych wykładach rozdaliśmy ponad 600 eco-toreb.
Dziękujemy za możliwość podzielenia się naszą wiedzą i tak ciepłe przyjęcie!
Artykuł Grupa VIVE na Targach Pol-Eco System 2017 pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Artykuł Ponad 600 tys. litrów wody zaoszczędzonych na Jesiennych Targach Slow Fashion! pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Odwiedzający Targi Slow Fashion, które odbywały się na Stadionie Narodowym w Warszawie, przynieśli ze sobą mnóstwo toreb z używanymi tekstyliami, a w zamian otrzymali eco-torbę z kolekcji Mariusza Przybylskiego „Adaptacja”, wykonaną z przetworzonych tekstyliów. Każda taka torba symbolicznie oszczędza 2600 litrów wody – jest to ilość potrzebna do wyprodukowania torby z konwencjonalnej, niecertyfikowanej bawełny podobnej wielkości. W sumie rozdaliśmy prawie 230 torebki i tym samym symbolicznie wspólnie zaoszczędziliśmy 603 000 litrów wody.
Zobaczcie, krótką relację z naszej akcji!
Dziękujemy za zaangażowanie i udział w naszej akcji. Jesteście wielcy! Do zobaczenia!
Artykuł Ponad 600 tys. litrów wody zaoszczędzonych na Jesiennych Targach Slow Fashion! pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Artykuł Kielce zaoszczędziły ponad 1 mln litrów wody podczas „Pożegnania dworca PKS” pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Odwiedzający gmach dworca przynieśli wiele niepotrzebnych tekstyliów, które wrzucali do specjalnie przygotowanych przez nas kontenerów. Podczas akcji zebraliśmy 27 worków materiałów, czyli ponad tonę używanej odzieży! W zamian za oddane tekstylia rozdaliśmy ponad 400 toreb z kolekcji „ADAPTACJA” projektu Mariusza Przybylskiego, które wyprodukowane zostały wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu oraz bez zużycia wody. Tym samym w sobotę Kielce symbolicznie zaoszczędziły ponad 1 mln litrów wody.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji dostępnej na naszym profilu na Facebooku – https:///
Artykuł Kielce zaoszczędziły ponad 1 mln litrów wody podczas „Pożegnania dworca PKS” pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Artykuł Strefa „VIVE! Drugie życie tkanin” rewelacją Targów Slow Weekend #7 – Lato! pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Strefa „VIVE! Drugie życie tkanin” to kolejny z efektów współpracy Fundacji WWF Polska oraz VIVE Group. Projekt promuje ideę nadawania drugiego życia używanym tekstyliom oraz ochronę zasobów wodnych, która jest bezpośrednio związana z recyclingiem tkanin. Dzięki niemu można zaoszczędzić tysiące litrów wody. Goście strefy mogli osobiście doświadczyć jak potrzebny i prosty jest cykl nadawania drugiego życia tkaninom. Wspólne działania WWF Polska i VIVE Group wpisują się w światowy trend 3R – Reduce, Reuse, Recycle.
REDUCE. Torba za torbę – oddaj używane
Odwiedzający, którzy przyszli na Slow Weekend i przynieśli torbę używanych tekstyliów otrzymali w zamian torbę z kolekcji Mariusza Przybylskiego „Adaptacja”, wykonaną z przetworzonych tekstyliów. Każda taka torba symbolicznie oszczędza 2600 litrów wody – jest to ilość potrzebna do wyprodukowania torby z konwencjonalnej, niecertyfikowanej bawełny podobnej wielkości. W sumie rozdano prawie 232 torebki i tym samym symbolicznie zaoszczędzono 603 200 litrów wody.
WWF Polska oraz Grupa VIVE dla przyrody
Grupa VIVE, zajmująca się recyklingiem tekstyliów, wspiera Fundację WWF Polska m.in. w programach ochrony Morza Bałtyckiego i polskich rzek. Organizatorzy zaplanowali w strefie wystawę fotografii poświęconą Bałtykowi i polskim rzekom, aby podkreślić, że oddając, przetwarzając tekstylia Polacy mają realny wpływ na ochronę polskiej przyrody. Wspierając recycling tekstyliów nie tylko oszczędzamy wodę, ale także zmniejszamy swój negatywny wpływ na środowisko, poprzez ograniczenie zużycia energii potrzebnej do wyprodukowania nowych surowców, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz minimalizowanie liczby odpadów.
Artykuł Strefa „VIVE! Drugie życie tkanin” rewelacją Targów Slow Weekend #7 – Lato! pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Artykuł Konkurs plastyczny „Recycling na miarę. 4 pory roku” rozstrzygnięty! pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Laureatów konkursu wyłoniła Kapituła, która oceniła zgodność pracy z tematem konkursu, inwencję i pomysłowość oraz estetykę wykonania pracy. Członkowie Kapituły Konkursu dokonali wyboru 13 zwycięskich prac w kategoriach: wiosna, lato, jesień, zima. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne zarówno dla siebie jak i reprezentowanej przez siebie szkoły. Dodatkowo przyznano wyróżnienia specjalne dla Gimnazjum w Łopusznie i Zespołu Szkół Katolickich w Kielcach, które otrzymały nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł na rozwój pracowni plastycznej w swoich placówkach. Uroczystego wręczenia nagród dokonały: Grażyna Jarosz – Prezes Fundacji VIVE Serce Dzieciom, Maria Kowalczyk – Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach oraz Agnieszka Servaas – Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu VIVE Textile Recycling.
„Miałam przyjemność przewodniczyć Kapitule Konkursowej, w skład której wchodziły znakomite osoby, którym z tego miejsca pragnę bardzo serdecznie pogratulować i podziękować, bo stanęło przed nami nie lada wyzwanie. W konkursie wzięli udział młodzi utalentowani ludzie, którym szczególnie mocno dziękuję za udział w inicjatywie promowania recyklingu tekstyliów i zaangażowanie w przygotowanie przepięknych prac o zaskakująco wysokim poziomie artystycznym. Nagrodzone prace laureatów to istne dzieła sztuki. Gratuluję autorom prac, ale i wspaniałym nauczycielom, którzy mieli niemałą rolę w budowaniu tego sukcesu oraz rodzicom tak zdolnej młodzieży.” – powiedziała Agnieszka Servaas, otwierając spotkanie z finalistami.
Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występy zespołu tanecznego „Efekt” z Brynicy, Jagody Chowaniec, finalistki konkursu Zaczarowanej Piosenki oraz Moniki Smorągiewicz, uczennicy szkoły plastycznej.
W skład Kapituły konkursu „Recykling na miarę. 4 pory roku” wchodziły: Pani Agnieszka Servaas – Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży i Marketingu VIVE Textile Recycling ,Pani Maria Kowalczyk – Dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, Pani Katarzyna Ziołowicz – Dyrektor Instytutu Sztuki w Kielcach, Pani Marzena Kwiecień – autorka podręczników do plastyki w szkole podstawowej z Grupy MAC S.A., Pani Iwona Murawska – Sekretarz Radia Kielce S.A. i Pani Katarzyna Nowacka – reprezentant Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.
Zobacz galerię zdjęć pod linkiem.
Artykuł Konkurs plastyczny „Recycling na miarę. 4 pory roku” rozstrzygnięty! pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Artykuł Zapraszamy na targi Slow Weekend! pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Sekcja „VIVE! DRUGIE ŻYCIE TKANIN” znajdować się będzie w łączniku między halami 15 i 16. Zapraszamy!
Artykuł Zapraszamy na targi Slow Weekend! pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Artykuł Zawodnicy VIVE Tauron Kielce wspierają recycling tekstyliów pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>
Artykuł Zawodnicy VIVE Tauron Kielce wspierają recycling tekstyliów pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Artykuł Grupa VIVE dba o świat od najmłodszych lat pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Projekt zakłada wydanie publikacji mówiącej o wadze recyclingu, organizację konkursu plastyczno-technicznego o tematyce ekologicznej oraz przeprowadzenie warsztatów przez ekspertów w 20 placówkach przedszkolnych województwa świętokrzyskiego. Poprzez zabawę i interaktywne ćwiczenia dzieci dowiedzą się co to jest recycling i jak selekcjonować odpady. Inicjatywa została stworzona w ramach obchodów Światowego Dnia Recyclingu i ma na celu uświadomienie dzieciom jak ważne jest powtórne wykorzystanie wyrzuconych przedmiotów, by środowisko w którym żyjemy było czystsze i zdrowsze.
Inicjatorzy wierzą, że wiedza, dotycząca dbałości o środowisko powinna być wpajana już od najmłodszych lat, dlatego akcja kierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Projekt polega na zwróceniu uwagi na to jak ważny jest recycling. Wystarczy zmienić swoje nawyki oraz namówić rodzinę i najbliższe otoczenie do segregowania odpadów, które mogą zostać wykorzystane ponownie. Dotyczy to zarówno plastikowych opakowań, jak i niechcianych tekstyliów.
W program włączają się przedstawiciele spółek Grupy VIVE. Zadaniem kadry managerskiej będzie czytanie opowiadań z eko-morałem dzieciom w przedszkolach z regionu świętokrzyskiego. Pierwsze spotkania z dziećmi, które odbyły się w placówkach Kieleckich 20 kwietnia, poprowadziła Wiceprezes Zarządu VIVE Textile Recycling – Agnieszka Servaas oraz Prezes MAC Edukacja – Grzegorz Kowalski.
„Projekty ekologiczne, budujące umiejętność segregowania odpadów, realizujemy już w grupie bardzo młodych ludzi, wierząc, że edukacja od najmłodszych lat przynosi najlepsze efekty. Wierzymy, że kadra managerska naszej organizacji jest kluczową grupą, która może, a wręcz powinna, promować nasze wartości i edukować młodych odbiorców w zakresie ekologicznych zachowań na co dzień. Dzięki wiedzy, doświadczeniu i kompetencjom ekspertów branży poziom świadomości i wiedzy o recyklingu tekstyliów będzie coraz wyższy”. – mówi Agnieszka Servaas, Wiceprezes Zarządu VIVE Textile Recycling.
Naturalnym aspektem działalności edukacyjnej, wynikającym z DNA Grupy VIVE, jest cykl gospodarki w obiegu zamkniętym, które organizacja akcentuje w swoich obecnych kampaniach. Grupa VIVE w warstwie biznesowej stawia sobie za cel stuprocentowe wykorzystanie odzieży używanej. Jednocześnie prowadzi m.in. omnibusowe badania świadomości recyklingu tekstyliów wśród Polaków, kampanię wizerunkową Re:Aktywacja, promującą odpowiedzialne gospodarowanie tekstyliami, programy edukacyjne dla młodzieży, w tym np. konkurs „Recykling na miarę. 4 pory roku”.
Artykuł Grupa VIVE dba o świat od najmłodszych lat pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Artykuł VIVE Textile Recycling dostarczy 36 000 ton paliwa alternatywnego do Cementowni Ożarów pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>W grudniu 2015 roku VIVE Textile Recycling i Grupa CRH Ożarów S.A. podpisały trzyletni kontrakt na produkcję i dostarczenie paliwa alternatywnego dla Cementowni Ożarów. Umowa będzie obowiązywać do końca czerwca 2019 roku. Jej przedmiotem jest produkcja i dostarczanie 12 000 ton paliwa alternatywnego rocznie.
VIVE Textile Recycling jest jedyną firmą w Polsce produkującą paliwo alternatywne z tekstyliów. Jego zaletą są osiągane parametry – wysoka wartość opałowa, mała zawartość chloru oraz niska wilgotność. Oprócz wysokiej jakości paliwa, zastosowana technologia pozwala nam zaoszczędzić około 30% energii w porównaniu z innymi rozwiązaniami o zbliżonej wydajności. Ponadto, dzięki specjalnemu systemowi załadunku i transportu za jednym razem możemy zawieźć do cementowni blisko 50% więcej paliwa alternatywnego niż na tradycyjnych przyczepach z ruchomą podłogą. Natomiast dzięki linii do produkcji paliwa alternatywnego, która jest połączona z główną linią sortowniczą jesteśmy w stanie w 100% zagospodarować surowiec, który do nas trafia. – mówi Bertus Servaas, Prezes Zarządu VIVE Textile Recycling.
Prace nad budową nowej linii produkcyjnej, pozwalającej wytwarzać alternatywne paliwo, rozpoczęły się już pod koniec 2015 roku. Obecnie jest ona w pełni wydajna. Dzięki zastosowanej technologii VIVE Textile Recycling linia jest w stanie wytwarzać nawet 16 000-18 000 ton paliwa alternatywnego rocznie. Koszt inwestycji to 2,7 mln zł.
Proces wytwórczy alternatywnego paliwa
Proces przygotowania alternatywnego paliwa polega na przetworzeniu odpadowej odzieży używanej, która po przejściu przez proces sortowania nie znajduje innego zastosowania. Zanim materiał trafi do produkcji, przechodzi on przez stanowisko kontroli jakości oraz przez detektor metali. Następnie materiał ulega rozdrobnieniu i prasowaniu. Tak przygotowany produkt jest dostarczany do Cementowni Ożarów. Za transport i logistykę odpowiada VIVE Transport. Bardzo ważnym elementem procesu produkcji jest taki dobór mieszaniny tekstyliów, aby otrzymać materiał o wymaganych parametrach. Badania jakości powadzone są zarówno podczas procesu wytwórczego, jak i w Cementowni Ożarów. Wartość opałowa alternatywnego paliwa powinna wynosić około 20 MJ/kg, przy wilgotności poniżej 5% i zawartości chloru poniżej 0,4%.
Inwestycje Grupy VIVE
Nowa linia produkcyjna, po uruchomieniu w marcu 2016 roku Technologii Głosowego Sterowania Procesem Sortowania oraz unikalnego w skali światowej rozwiązania Fibersort, to kolejna inwestycja VIVE Grup mająca na celu realizację strategii firmy, zakładającej wdrażanie innowacyjnych technologii do procesów wytwórczych.
W naszej strategii skupiamy się na stworzeniu technologii umożliwiających stuprocentowy recycling tekstyliów. Inwestycje w działania w obszarze badawczo-rozwojowym (R&D) są jednym z głównych kierunków rozwoju naszej firmy. – podkreśla Bertus Servaas, Prezes Zarządu VIVE Textile Recycling.
Textile Upcycling – nowy sposób recyklingu tekstyliów
Szacuje się, że w Polsce wytwarza się ok 2,5 mln ton odpadów tekstylnych rocznie, z czego połowa nadaje się do odzysku. Grupa VIVE, tworząc swoje produkty, wpisuje się w trend Textile Upcycling, czyli formę przetwarzania wtórnego odpadów tekstylnych, w wyniku której powstają produkty o wyższej wartości niż sam surowiec. Proces ten pozwala zmniejszyć ilość odpadów i materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. W ten sposób „niepotrzebnym” tekstyliom nadaje się nowe życie. I tak tekstylia, które nie odpowiadają wymaganiom klientów, zostają przerobione na czyściwo przemysłowe wykorzystywane w budownictwie czy motoryzacji. Ponadto rozwłóknione tekstylia służą do produkcji kompozytu, który jest znakomitą alternatywą dla drewna. Natomiast rozdrobnione tkaniny są przetwarzane na paliwa alternatywne, zniszczone swetry moherowe służą do produkcji dywanów w Indiach, a ścinki dżinsowe przerabiane są na okładki na książki.
Ciekawą odsłoną nurtu Textile Upcycling, którego inicjatorem jest kielecka firma, jest także wysokiej klasy, unikalna kolekcja damskich ubrań pod nazwą TRANSPLANTACJA. To pierwszy w Polsce projekt z dziedziny art recyklingu, w który zaangażował się znany projektant mody – Mariusz Przybylski.
Artykuł VIVE Textile Recycling dostarczy 36 000 ton paliwa alternatywnego do Cementowni Ożarów pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Artykuł Celebryci wspierają projekt „ADAPTACJA” realizowany przez VIVE Group pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>Projekt „ADAPTACJA” to pomysł na dawanie drugiego życia tekstyliom, poprzez wykorzystywanie ich w nowych produktach w postaci przetworzonej, takiej jak np. włókniny. Grupa VIVE, we współpracy z projektantem Mariuszem Przybylskim i organizacja ekologiczną WWF Polska, stworzyli limitowaną serię eco-toreb, wykonanych z surowców tekstylnych pochodzących z recyklingu. Materiał na torby (melanżowy filc) powstał z tekstyliów wyselekcjonowanych na produkcji VIVE Textile Recycling.
Torby casualowe z limitowanej edycji można kupić w sieci sklepów VIVE Profit, należącej do spółki wchodzącej w skład VIVE Group. Adresy wielkopowierzchniowych sklepów można znaleźć na stronie www.viveprofit.pl. Ekologiczne torby są również dostępne w warszawskich butikach projektanta Mariusza Przybylskiego (MODO i MYSIA 3) oraz w jego sklepie online pod adresem http://www.butik.mariuszprzybylski.com/.
Kampania społeczna
Projekt „ADAPTACJA” nosi znamiona akcji społecznej. Społecznościowy charakter kampanii będzie realizowany poprzez budowanie świadomości i odpowiedzialności za przyszłość planety, a także współtworzenie nurtu Textile Upcycling, czyli przetwarzania odpadów tekstylnych na nowe produkty o wyższej wartości. Kampania będzie miała również wymiar charytatywny, ponieważ cały zysk ze sprzedaży toreb Grupa VIVE przekaże na programy środowiskowe WWF Polska. Środki finansowe zostaną przeznaczone na realizację projektów Bałtyku, Karpat i rzek.
Ambasadorzy projektu
Ambasadorem projektu jest projektant mody Mariusz Przybylski, który zaprojektował ekologiczną torbę. Marka zaprosiła również do współpracy Beatę Sadowską i Łukasza Nowickiego ze względu na ich zamiłowanie do tematyki eco. Beata Sadowska, polska dziennikarka radiowa i telewizyjna, od lat promuje ideę życia w zgodzie z naturą. Zachęca do aktywnego spędzania czasu oraz dbania o kupowanie produktów naturalnych. Łukasz Nowicki, aktor, dziennikarz i prezenter telewizyjny programu „Pytanie na śniadanie”, chętnie wspiera akcje społeczne, dlatego i tym razem zaangażował się w ważny projekt budujący świadomość roli recyclingu. Wszyscy partnerzy przekonują, że zakup torby w okresie świątecznym jest najlepszym prezentem dla najbliższych, którzy w ten sposób przekażą środki na ochronę środowiska.
Pobierz aplikację mobilną ADAPTACJA dostępną tutaj.
Artykuł Celebryci wspierają projekt „ADAPTACJA” realizowany przez VIVE Group pochodzi z serwisu VIVE Textile Upcycling.
]]>