Modowa transplantacja w Operze

wystawa-transplantacja-13

W sobotę 19 marca 2016 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Sali Wystawowej odbyło się otwarcie wystawy specjalnej kolekcji TRANSPLANTACJA jednego z najbardziej cenionych polskich projektantów – Mariusza Przybylskiego. Wernisaż wystawy poprzedziło spotkanie z artystą, na którym opowiadał o idei niezwykłej kolekcji, procesie jej tworzenia, a także odpowiadał na pytania gości dotyczące jego pracy. Wystawę w OiFP można oglądać do 17 kwietnia.

Wyjątkowość kolekcji TRANSPLANTACJA Mariusza Przybylskiego prezentowanej na wystawie tkwi w wykorzystanych do jej wykonania materiałach. Kolekcja powstała w nawiązaniu do idei art recyklingu, czyli twórczego przetwarzania używanych, niepotrzebnych nikomu przedmiotów – w tym przypadku ubrań. We współpracy z firmą VIVE Textile Recycling, która dostarczyła materiałów do kreacji, projektant stworzył luksusową damską kolekcję, która przywraca znaczenie i nadaje nowy sens wykorzystanym już uprzednio surowcom.

„Wspólnym mianownikiem wszystkich sylwetek, stworzonych na potrzeby TRANSPLANTACJI jest pragnienie przedłużenia modowego życia odzieży używanej, poprzez wykorzystanie wybranych jej elementów na potrzeby tzw. mody wysokiej. To kolekcja z przeszłością, ale w pełni nowa i nowoczesna” – wyjaśnia tytuł i ideę kolekcji sam projektant. To pierwszy w Polsce tak spektakularny projekt z dziedziny art recyklingu, w który angażuje się tak ceniony polski projektant i VIVE Textile Recycling – największa firma zajmująca się recyklingiem odzieży używanej w naszym kraju.

Kolekcję można było po raz pierwszy zobaczyć w październiku 2015 r. podczas specjalnego pokazu Mariusza Przybylskiego w Warszawie. A od 19 marca do 17 kwietnia 2016 r. kolekcję TRANSPLANTACJA wraz z wystawą obrazującą proces jej powstania można oglądać w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

Zobacz również